7/4 Je Facebook nová krypto akcie? Coinbase možná překvapí...

Dnešní zprávy: Burza Coinbase překvapila. Miliardář kupuje podíl ve společnosti Facebook. Akciové trhy zažijí zlaté časy.

Souhrn trhu (18:00): „Hlavní indexy dnes opět lehce rostou. Investoři čekají na vyjádření zákonodárců k inflaci,” píše WSJ.

*Hodnoty k předchozímu uzavření trhu. Tady najdete, co ta čísla znamenají.

Dnešní počet slov je 1, 323 (5 minut).

Počet čtenářů: 648. Děkujeme!


Poznámka týmu: Rozhodli jsme se zkusit trochu jiný formát v 5. bodě — tedy rychlém přehledu zpráv ze světa — články jsou teď přehlednější. Stále tam najdete odkaz na zdrojový článek, ale nyní je možné přečíst celou sekci během pár vteřin.

Také zkoušíme obsah více “zhustit,” abychom snížili průměrný počet slov z 1800 na zhruba 1350, čímž se i sníží doba, kterou vám zabere čtení. Posledních několik zpráv se dostávalo blízko k hranici 10 minut čtení, což už nám přijde moc.

Během víkendu budeme posílat krátký dotazník, kde bude cílem zjistit, co se vás na zprávách nejvíc líbí, které částí zkrátit a co naopak nechat v původním rozsah.


1. Monstrózní kvartální výsledky firmy Coinbase.

(Nadezda Murmakova)


”Burza zaměřená na kryptoměny, Coinbase, zveřejnila týden před svojí veřejnou nabídkou výsledky za Q1 2021. Firma v mnohém překvapila,” píše TechCrunch

Proč na tom záleží: Coinbase zveřejnila hned několik zajímavých čísel. Firma má spoustu volné hotovosti a zároveň je velice dobře známá — za Q1 2021 vykázala 6.1 milionů aktivních uživatelů (+118% YoY), obrat ve výši $1.8 miliard (+208% YoY) a EBITDA ve výši $1.1 miliardy (+282% YoY).

Prvotní odhady: Mnoho analytiků podcenilo, jak rychle dokáže růst obrat burzy Coinbase ($COIN). Nárůst popularity kryptoměn a zvýšená volatalita umožnili firmě růst obrovským tempem. Nelze se prvotním odhadům divit, za celý rok 2020 firma vykázala pouze $1.3 miliard v obratu, zatímto jenom za Q1 2021 je to $1.8 miliardy.

 • Podle současných odhadů to vypadá, že firma bude oceněna na víc než $110 miliard, což představuje 15x budoucí hrubý zisk a 25x EBITDA — za předpokladu, že Coinbase poroste podobným tempem jako doposud.

Čísla na zvážení:

 1. Se svými 56 miliony aktivních uživatelů je Coinbase o dost větší než kunkurenti Venmo (>40 milionů) a CashApp (~30 milionů)

 2. Současný růst obratu firmy naznačuje, že Coinbase vydělá víc než burza Nasdaq ($NDAQ) nebo broker E*Trade ($ETFC).

 3. 11.3% všech kryptoměn je uloženo v úschovnách firmy Coinbase.


Co si z toho odnést: V současnosti existuje celá řada rizik spojených s investicí do Coinbase. Příjmy firmy jsou nezdravě závislé na volatalitě cen bitcoinu. Během Q1 2021 bylo na platformě celkem 6.1 milionů uživatelů, kteří aktivně obchodovali (MTUs), ale například během Q4 2019, když byl BTC -40% se na platformě pohyboval pouze 1 milion aktivních obchodníků.

 • Většinu příjmů tvoří transakční poplatky za směnu bitcoinu, etherea a dalších kryptoměn. Tento zdroj příjmů ale každý kvartál klesá, což je trend, který bude pokračovat i do budoucna. Za pokles příjmů z poplatků může přímo konkurence, jako je Robinhood, Venmo, Cash App a PayPal — ti všichni zavedli nulové poplatky za směnu kryptoměn (stejně jako akcií).

 • Coinbase tak nelze finančně modelovat stejně jako jiné softwarové společnosti, jsou totiž dost závislí na popularitě krypta a zároveň má jejich hlavní zdroj příjmů klesající trend.

 • Pokud ovšem věříte, že BTC zažije během příštích 5-10 let dalších obrovský růst, tak může být $COIN zajímává investice.

Lukáš Ceplický: 

Investice do Coinbase by měla vycházet ze silné víry v roustoucí popularitu kryptoměn. Velkým bonusem je fakt, že Coinbase drží obrovský podíl všech volných mincí ve svých úschovnách a zároveň je firma nejčastější volbou pro instituční investory.

Pokud si udrží svůj podíl na trhu a tržní hodnota všech kryptoměn dosáhne $30 bilionů, tak může Coinbase vydělávat přes $50 miliard za jediný rok z poplatků za úschovu a další služby, které poskytují.


2. Proč kryptomiliardář Mike Novogratz kupuje akcie Facebooku.

(Bloomberg news)

“Miliardář a investor Mike Novogratz má plán, jak se dál vézt na kryptovlně – kupuje akcie Facebooku a shortuje státní dluhopisy,” píše Bloomberg.

Proč na tom záleží: Novogratz vidí Facebook jako atraktivní investici, jelikož se firma chystá brzy spustit vlastní digitální peněženku - Novi. Nová funkce by mohla propojit více než 2.4 miliardy aktivních uživatelů Facebooku a umožnit jim okamžité převody kryptoměn. Zároveň spekuluje na pokles cen státních dluhopisů kvůli neustálému tisku peněz ze strany FEDu.

Pojistka: Novogratz pojistil svoji pozici v kryptoměnách a Facebooku ($FB) pomocí spekulace na pokles dluhopisů s pětiletou maturitou. Myšlenka je taková, že pokud by měl přijít výprodej kryptoměn, což by pravděpodobně znamenalo širší výprodej rizikových aktiv, tak se investoři nahrnou do státních dluhopisů a jejich cena půjde nahoru (čímž se sníží jejich výnosnost = Novogratz vydělá). Zároveň jeho investice vychází z předpokladu, že zvýšení úrokových sazeb a vyšší inflace budou pro kryptoměny pozitivní znamení.

Lukáš Ceplický:

Akcie společnosti Facebook ($FB) držíme v našem portfoliu už dlouho — nejen že je firma velice levná (na základě fundamentů), ale zároveň má i skvělý potenicál růstu. Novogratzova investice v kombinaci se spuštěním projektu Novi by mohl být zajímavý katalyst pro růst akcií Facebooku.


3. CEO investiční banky JP Morgan, Jamie Dimon, si myslí, že tento “boom” na trzích může trvat až do roku 2023.

(Jahvsi Bohwani)

“Generální ředitel banky JPMorgan, Jamie Dimon, předpovídá, že období hospodářského oživení, kterým USA procházejí, by mohlo trvat nejméně dva roky,” píše Bloomberg.

Proč na tom záleží: Dimon věří, že díky neustálému přísunu nových peněz, vysokým úrovním finančních rezerv u běžných lidí a dobře připraveným bankám, které očekávaly velké úvěrové ztráty, by mohla ekonomika růst nevídaným tempem. Stále zůstává velká otázka inflace — bude růst ekonomiky rychlejší než růst inflace, nebo naopak další vlny Covidu - 19 a zvýšená inflace pošlou ekonomiku do recece?

Co si z toho odnést: Dimon není jediný, kdo věří, že ekonomika zažije pořádný růst. Mnoho analytiků z velký bank a invsetičních společností věří, že příští dva roky budou ve znamení nadprůměrného zhodnocení v akciových trzích.

 • Zároveň se ale obecně očekává zvýšená volatalita, takže každý investor bude potřebovat pevnější nervy.


4. Současná alokace našeho portfolia

 • Poslední změna: 26. 3. 2021

Na co se můžete těšit: Brzy na webových stránkách zveřejníme stránku, kde popíšeme do detailu naší investiční filozofii a celkový přístup, kterého se držíme, abychom si během života zajistili 10x zhodnocení na našem kapitálu.


5. Rychlý přehled ze světa

(profimedia.cz)
 • Credit Suisse oficiálně oznámila ztráty v celkové výši $4,7 miliardy z likvidace fondu Archegos; dividendy budou sníženy a ředitelé rizik a investičního bankovnictví opouštějí banku (WSJ)

 • Společnost Johnson & Johnson dosud neposlala do oběhu ani jeden kus své vakcíny; v jejím zařízení v Baltimoru by mohlo být kvůli kontaminaci vyhozeno až 15 milionů dávek. (NYT)

 • Tržní hodnota kryptoměn poprvé převyšuje $2 biliony, když Ethereum dosáhlo nového maxima. (CNBC)

 • Biden nařídil všem státům, aby do 19. dubna umožnili všem dospělým lidem přihlásit se na očkování proti Covidu - 19. (CNBC)

 • Sacramento Kings začnou nabízet svým hráčům a zaměstnancům možnost výplaty v bitcoinu. (CD)

 • Společnost Lockheed Martin nakoupí až 58 vesmírných raket od výrobce ABL Space v dohodě, jejíž hodnota se odhaduje na 700 milionů dolarů během 8 let. (CNBC)