6/4 Mohou digitální měny zabít banky?

Dnešní zprávy: Ministryně financí, Janet Yellen, chce globální daň. Google vyhrál velký soudní proces. Čína pouští národní digitální měnu.

Souhrn trhu (18:00): „S&P500 je na svém 17. maximu v letošním roce. Index se obchoduje opět na nejvyšších hodnotách, dost pomohla pozitivní ekonomická data z posledních pár dní,” píše WSJ.

*Hodnoty k předchozímu uzavření trhu. Tady najdete, co ta čísla znamenají.

Dnešní počet slov je 1 820 (7 minut).

Počet čtenářů: 618. Děkujeme!


1. Janet Yellen chce zavést minimální globální daň na mezinárodní společnosti.

(maradon 333)

“Ministryně financí USA, Janet Yellen, mluvila během pondělní konference o výhodách minimální globální daně,” píše WSJ.

Připomínka: President Biden plánuje zvýšit korporátní daně z 21% na 28%, čímž chce zajistit, že se USA v budoucnu opět stanou ekonomickou supervelmocí. Plán také obsahuje článek, díky kterému by se nově danily 21% i příjmy ze zahraničí. Také chce zrušit finanční a daňové úlevy pro vývozce, a k tomu ještě plánuje zvýšit daně společnostem se sídlem mimo USA, které ve státech ale podnikají.

Proč na tom záleží: Pokud návrh projde, tak prakticky zmizí výhoda, kterou mají firmy se sídlem mimo USA. Biden považuje schválení daňové reformy za hlavní cíl své administrativy.

 • Pokud by byly schváleny jen změny pro firmy sídlící v USA, tak by právě tyto společnosti dost trpěly oproti těm zahraničním a podnikání mimo státy by se firmám vyplatilo výrazně víc, což samozřejmě není cílem změn.

Demokratům se příliš nedaří získat podporu pro své daňové reformy, obzvlášť ne pro ty cílené na zahraniční firmy. V roce 2017 naopak republikáni daně snížily, a to konkrétně z 35% na 21%. Také zavedli minimální daň pro americké firmy, které podnikají v jiných zemích — 10.5%

 • Velký rozdíl je teď to, že navrhované změny v amerických daních jsou dost závislé na tom, jak se rozhodnou i ostatní země. Pokud by nechtěli spolupracovat s USA a upravit své daňové sazby, tak by americké firmy akorát ztrácely.

 • Zatím to vypadá, že je to 50/50. Mnoho zemí vyjádřilo podporu pro zavedení minimální daně, nicméně mnoho jiných zemí s tím nesouhlasí, dokud nebudou moci na svém území více danit americké technologické giganty.

Co bude dál: Biden hledá různé způsoby, jak dostat do státní kasy víc peněz. Různé země mají ale různé ekonomické a daňové potřeby, a tak je dost obtížné najít kompromis pro všechny. Zatím to vypadá, že daňové sazby se nebudou zvyšovat tolik, jak Biden původně navrhoval.

Lukáš Ceplický:

I když se mi Bidenův plán na investice do infrastruktury dost líbí, tak mě dost znervózňuje jeho daňová reforma. Přijde mi, že až moc záleží na tom, jak efektivně se vládě podaří nově získané (a natisknuté) peníze investovat, a tím zajistit dlouhodobý růst HDP. Osobně v kompetence světových vlád moc nevěřím.

Myslím, že zajistit stejné daňové sazby pro americké i zahraniční společnosti podnikající ve státech dává smysl. Přeci jenom současný stav dává zahraničním firmám nemalou výhodu a nedává to moc smysl.

Jen těžko se teď ale odhaduje, jaký bude skutečný dopad těchto změn, obzvlášť zrušení výhod pro exportéry a vyšší daně amerických firem na zisky ze zahraničí. Dalo by se spekulovat, že země celého světa spolu soupeří v rámci globálního obchodu a tyto kroky by mohly zvýšit deficit obchodní bilance v USA.

I když deficit ani přebytek obchodní bilance není nutně špatný, tak si myslím, že by USA nemělo dál zvyšovat svůj už tak velký deficit (v současnosti $700 miliard).


2. Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch Googlu v žalobě s firmou Oracle.

(Uladzik Kryhin)

“Nejvyšší soud zvrátil rozhodnutí nižšího soudu, který dříve rozhodl ve prospěch firmy Oracle,” píše TechCrunh.

Trocha historie: Dlouhá léta se firmy Oracle a Google soudí kvůli autorským právům — Oracle obvinil Google z toho, že v minulosti použili část jejich Java kódu, který měli údajně využít ve svém mobilním operačním systému. Konkrétně se jedná o Java API pro Android OS. Případ se tak stal dlouholetou bitvou o tom, jak fér je používat zaběhlá API, a kde už je hranice krádeže.

 • Zhruba před třemi lety rozhodl federální soud ve prospěch firmy Oracle.

Proč na tom záleží: Google by se plácnul přes kapsu, musel by totiž při prohře zaplatit pokutu $8 miliard. Nakonec ale Google u nejvyššího soudu vyhrál v poměru hlasů 6:2.

To není vše: Soud také rozhodl o dalších regulacích velkých sociálních sítích. Soudce Thomas Clarence tvrdí, že v současné době jsou sítě jako Facebook a Google prakticky základní komunikační nástroj a měli by být regulovány stejně, jako televize či rádio.

Rychlé novinky ze světa velkých tech firem:

 • LG uzavírá své divize zaměřené na prodej a vývoj mobilních telefonů. Místo toho se chtějí zaměřit na elektrická auta.

 • The National Labor Relations Board nedávno rozhodla, že Amazon vyhodil své dva zaměstnance neprávem a jedná se o přestupek.

 • Spotify spustil další možnost monetizace. Nyní se uživatelům objevuje “druhý personalizovaný playlist,” který mohou ovlivnit platící sponzoři a marketéři. První takový byl Discover Weekly (spušten 2019).

Lukáš Ceplický:

Celá tahle kauza mě dost zajímala, jelikož se obecně o big tech dost zajímám. Ani jednu firmu ale výsledek nijak zvlášť neovlivní. Pro tyhle giganty je i $8 miliard relativně málo.


3. Čína vytvořila vlastní digitální měnu. První velká ekonomika, která tak učinila.

(Aleksandra Sova)

“Čína oznámila, že právě spustila první státní digitální měnu,” píše WSJ.

Proč na tom záleží: Kryptoměny, jako je bitcoin, byly předzvěstí potenciální digitalizace fiat měn. Klíčový rozdíl je ovšem v tom, které měny jsou decentralizované (bitcoin), a které naopak ne (Čínský digitální yuan).

 • Digitální yuan je vydávaný a regulovaný Čínskou centrální bankou. Pravděpodobně umožní vládě, aby získala nové nástroje pro kontrolu jak ekonomiky, tak samotných obyvatel.

 • Bitcoin je z části zajímavý kvůli své anonymitě. Digitální yuan nic takového neposkytuje.

Jak to vypadá: Uživatelé mohou použít digitální yuan na svém telefonu nebo kartě a platby nevyžadují připojení k internetu. Prostě se objeví na obrazovce, se znakem Mao Ce-Tunga, a vypadá jako papírové peníze.

Globální využití Jelikož není yuan nijak zvlášť závislý na globálním finančním systému, tak se Čína připravuje na spuštění digitálního yuanu po celém světě. Dolar byl od druhé světové války dominantní světová měna, teď by se to díky rychlé adopci digitalizace mohlo povést yuanu.

 • Je dost možné, že se digitální yuan uchytí po celém světě. Velice efektivní bude například pro lidi v chudších zemích, jelikož budou moci mnohem jednodušeji posílat a naopak dostávat peníze. Také to umožní celou řadu nových automatizací finančního systému.

 • Celosvětové využití by mohlo Číně poskytnout nutnou páku při boji s USA, těm se daří limitovat vliv čínských společností a jednotlivců.

Co si z toho odnést: Pamatujete si, jak Amazon změnil retail a Uber zase zametl s tradičními taxi? Digitální státní měny by mohly mít podobný dopad. Čína se právě stává lídrem v oblasti národních digitálních měn a jejich autoritářský přístup jim umožní rychlejší a agresivnější expanzi než USA.

 • Digitální měna je takovým snem pro makroekonomické stratégy. Umožní bankám sledovat chování uživatelů v reálném čase, umožní okamžitou reakci na pomoc obětem přírodních katastrof a lépe dokáže rozpoznat kriminální aktivitu.

 • Čína tím také samozřejmě získá ještě pevnější úchop jak své vlastní ekonomiky, tak pravděpodobně i mnoha cizích.

Lukáš Ceplický:

Většina světových bank už oznámila plány na vlastní digitální měnu, včetně amerického FEDu. Prototyp digitálního dolaru bychom mohli vidět už během letošního června.

Dopad digitálního dolaru by mohl být obrovský. Například by bylo možné si vzájemně okamžitě posílat platby a převádět peníze, což by naprosto zrušilo nutnost aplikací jako je Cash App, Venmo, PayPal a stejné funkce komerčních bank.

Také to dost snižuje potřebu toho nechávat si peníze v bance, kde nemusí být vždycky plně k dispozici. Proč si nechávat peníze v bance, když mohou být bezpečně uloženy v digitální peněžence? Proč posílat peníze s poplatkem, když mohou být převedeny takřka okamžitě a téměř zadarmo?

Mohlo by to ovlivnit i FinTech firmy jako je Stripe, jelikož se berou za zpracování transakcí zhruba 3%. Tohle je ale diskutabilní, jelikož firmy jako Stripe poskytují mnohem víc přidané hodnoty než jen samotné zpracování transakce.

Obrovský dopad na FinTech firmy, a hlavně tradiční banky by se rozhodně neměl podcenit.


4. Současná alokace našeho portfolia

 • Poslední změna: 26. 3. 2021

Na co se můžete těšit: Brzy na webových stránkách zveřejníme stránku, kde popíšeme do detailu naší investiční filozofii a celkový přístup, kterého se držíme, abychom si během života zajistili 10x zhodnocení na našem kapitálu.


5. Rychlý přehled ze světa

(ARND WIEGMANN/REUTERS)

1. Dva vrcholní manažeři banky Credit Suisse odejdou v reakci na ztráty, které banka utrpěla kvůli likvidaci fondu Archegos. Banka zatím vykázala ztrátu ve výši $4,7 miliardy v důsledku krachu společnosti Archegos Capital Management, snížila dividendy a uvedla, že její šéfové investičního bankovnictví a rizik budou propuštěni.

2. Koalice malých podniků spustila antimonopolní kampaň proti Amazonu. Skupiny obchodníků vytvářejí národní koalici, která prosazuje přísnější antimonopolní zákony, včetně opatření, která by mohla zabránit Amazonu prodávat vlastní výrobky v konkurenci s ostatními prodejci.

3. Severní Korea se stává první zemí, která vynechá olympijské hry v TokiuZemě z her odstoupila kvůli obavám o bezpečnost kvůli pandemii. Podle jistý názorů se také režim obává, že by účastníci mohli pomocí olympijských her utéct ze země.

4. Ropný gigant BP PLC uvedl, že má solidní začátek roku, podpořený vyššími cenami energií a silnými výsledky své obchodní divize, což je první náznak toho, že velké ropné společnosti jsou na cestě k oživení po loňských ztrátách způsobených pandemií. Společnost v úterý uvedla, že je na dobré cestě snížit v prvním čtvrtletí čistý dluh na 35 miliard dolarů, což je úroveň, která by podle ní mohla vyvolat zpětný odkup akcií.

5. Dýška dorazia na Clubhouse, novou sociální síť, která explodovala na popularitě během pandemie. Clubhouse zatím sám nijak nevydělává na zprostředkování těchto transakcí.

6. SoftBank Group Corp. souhlasila s tím, že zaplatí 2,8 miliardy dolarů za 40% podíl v norské společnosti AutoStore zabývající se automatizací skladů, což znamená další velkou sázku japonského konglomerátu na automatizaci a robotizaci.

7. Hodnota trhu s kryptoměnami v pondělí poprvé překročila dva biliony dolarů díky vzestupu etheru, druhé největší digitální mince.

8. Smluvní výrobce léků Catalent Inc. rozšiřuje svou americkou výrobu vakcíny na Covid-19 od společnosti Moderna Inc., což je krok, který by mohl zajistit, že USA budou mít dostatečnou zásobu dávek pro všechny obyvatele ještě dřív.