5/4 Nesázejte proti Muskovi. GameStop prodává další akcie...

Dnešní zprávy: Tesla dosáhla dalšího milníku. Biden více rozebral návrh na zvýšení daní. GameStop se připravuje prodat víc akcií.

Souhrn trhu (18:00): „Hlavní indexy se otevřely opět na rekordních hodnotách. Růstu pomohly dobré zprávy z trhu práce, které byly v pátek zveřejněny,” píše WSJ.

*Hodnoty k předchozímu uzavření trhu. Tady najdete, co ta čísla znamenají.

Dnešní počet slov je 1,542 (5 minut).

Počet čtenářů: 596. Děkujeme!


1. Tesla začala rok 2021 skvěle. Za první kvartál vyrobila 184 800 aut.

(Nadezda Murmakova)


“Tesla Inc. vyrobila za první kvartál nového roku rekordní počet aut,” píše WSJ.

Proč na tom záleží: Rekordní čísla jsou úspěch hned na dvou frontách. Tesla tím upevnila svoji pozici mezi výrobci elektrických aut - trh který neustále roste. Je to zároveň ukázka skvělého managementu, jelikož nejenom automotive průmysl se potýká s problémy s nedostatek mikročipů, polovodičů a dalších klíčových komponentů.

Čísla na zvážení:

 1. Tesla vyrobila za Q1 2021 184 800 aut, což je více než dvojnásobek za Q1 2020. Zároveň je to nárůst zhruba o 2% oproti Q4 2020.

 2. Tesla také dosáhla v roce 2020 poprvé v historii profitability, když ve stejném roce vyrobila téměř 500 000 aut. Elon Musk a spol. zatím nezveřejnili žádné odhady na celkový počet vyrobených aut v roce 2021, ale očekává se, že to bude až o 50% víc než minulý rok.

Detaily:

 • Velké značky jako je Ford a Volkswagen se pořádně opřely do trhu s EV a jejich plány na plně elektrická auta se začínají realizovat. Podle vývoje akcií Volkswagen to vypadá, že investoři jsou z jejich plánu nadšení.

 • Tesla by se mohla stát Applem mezi auty, zatímco Volkswagen bude Samsung.

 • Stejně jako ostatní automobilky, Tesla se snaží vyřešit problém s nedostatkem klíčových komponentů - v únoru museli dokonce zavřít na pár dní jednu továrnu ve Fremontu kvůli nedostatku součástek.

Co si z toho odnést: Rekordní počet vyrobených aut je dobrá předpověď toho, jaké lze očekávat kvartální výsledky, které nás čekají za pár týdnů. Tržby by měly přesáhnout hranici $10 miliard a zisk se očekává okolo $470 milionů - tato čísla očekávají analytici podle výzkumu firmy FactSet. Důležité bude hlídat, jestli Tesla zvládne letos vydat svůj pick-up model a jak se poperou s přísnějšími regulacemi.

Lukáš Ceplický:

Nikdy nesázejte proti Elonovi. Jen těžko se mi věří, že Tesla bude nadále překonávat všechna očekávání a růst tímto šíleným tempem, přesto bych ale proti akciím $TSLA nikdy nevsadil. Jedinou otázkou pak tedy zůstává, jaká je skutečná hodnota akcií $TSLA.

Osobně nejsem proti investování do $TSLA, ale důležité je vstoupit za rozumnou cenu a stejně tak vystoupit. Věřím, že firma poroste obrovským tempem během příštích dvou dekád a bude z ní několika biliónová společnost, většina těchto očekávání už je ale v ceně započítaná, když se podíváme na různé finanční modely se současnou cenou akcií.

Myslím, že rozumná cena na vstup je někde kolem $630 - $670 za akcii, ale i tak je to pořád spíš spekulace než cokoliv jiného. Pokud by akcie spadly o nějakých 20%, tak bych silně zvážil nákup.


2. Nová daňová sazba 28% nebude mít stejný dopad na všechny společnosti.

(Funtap)

President Joe Biden navrhuje zvýšit korporátní daně z 21% na 28%, píše WSJ.

Proč na tom záleží: Nová daňová sazba by začala platit nejdřív od ledna, nicméně i tak představuje značnou ránu pro korporátní zisky, obzvlášť teď, během ekonomického zotavení. “Zvýšení daní by mohlo snížit zisky společností v indexu S&P 500 nejméně o 10%” - řekl tak analytik Dave Zion ze společnosti Zion Research Group.

 • Společnosti, které generují většinu zisků přímo ve státech by byly nejvíce zasaženy, zatímco mezinárodní společnosti budou hledal různé cesty, jak minimalizovat daně z příjmů v jiných zemích.

 • Akcie už začínají pomalu reagovat na navrhované změny. Jelikož ale republikáni silně protestují (a s nimi i středoví demokraté), tak bych spíš očekával novou sazbu kolem 25%.

Dříve: Dokud Donald Trump během své vlády nesnížil daně, tak byla sazba stanovená na 35% v roce 2017. Mnoho společností proto využívá celou řadu triků, jak své daňové základy snížit co nejvíc.

Argument pro: Podporovatelé vyšších daní tvrdí, že se na návrh nelze dívat jako na samostatný prvek. Biden také navrhuje investici dvou bilionů dolarů do infrastruktury, a tak se ekonomický dopad na společnosti vesměs neutralizuje, jelikož budou přímo či nepřímo benefitovat právě z Bidenova plánu investic

 • Kamenné obchody a různé řetězce budou nejvíce zasažené. Důležité je ale mít na paměti, že firmy budou platit vyšší daně jenom pokud vykážou zisk a zároveň nebudou mít možnost dedukce ztrát z minulého roku.

Kdo vyhrává: Zvýšení daní nebude pro všechny firmy stejné - nejvíce zasaženy budou stejné firmy, které nejvíce získaly z menších daní po roce 2017. Hlavně tedy regionální služby, regionální banky a kamenné obchody/řetězce, které prodávají nejvíce právě v USA.

 • Mezinárodní společnosti platily v průměru daně ve výši 8.8% v roce 2018, což byl pořádný pokles z 15.8% v roce 2017.

Výhled do budoucna: Jakákoliv daňová reforma pravděpodobně nebude tak dramatická, jak Biden během kampaně sliboval. Zároveň je nepravděpodobné, že vyšší daně budou mít na většinu velkých společností výraznější dopad.

Lukáš Ceplický:

Pokud porovnáme navrhované investice do infrastruktury s návrhem na zvýšení daní, tak výsledek by mohl být celkově pro ekonomiku pozitivní (včetně akcií), pokud se budou peníze v rámci Bidenova plánu utrácet rozumně.

Celkově to zatím vypadá, že návrh na zlepšení infrastruktury bude mít mnoho ekonomických benefitů. Všechno se ale bude odvíjet od samotného provedení, pokud to dopadne jako téměř vždy, tak by mohlo být zvýšení daní dlouhodobě dost bolestivé.

Pokud byste na toto téma chtěli víc detailů, tak si prosím přečtěte tohle a tohle vydání PárCentů.


3. GameStop plánuje po lednovém šílenství prodat nové akcie.

(Emil O)

GameStop plánuje v blízké budoucnosti prodat akcie v hodnotě až $1 miliardy, píše WSJ.

Proč na tom záleží: Firma musí nějak financovat svůj plánovaný obrat. Lednové a únorové šílenství vyhnalo akcie společnosti na nevídané hodnoty, a tak se toho snaží firma využít. Fundamentálně je firma ovšem stále stejná a potřebuje mnoho změn, které nebudou levné.

Detaily:

 1. GameStop oznámil, že plánuje prodat zhruba 3.5 milionu nových akcií, neřekli ovšem, kdy přesně k prodeji dojde.

 2. V minulosti se firma vyhýbala prodeji nových akcií za účelem získání nových financí. Firma AMC Entertainment tuto strategii naopak využila nejednou.

 3. V reakci na zprávy o prodeji spadly akcie o 10% během dnešního pre-market obchodování.

Více detailů:

 • GameStop zaznamenal v posledních 9 týdnech nárůst tržeb o 11% oproti stejnému období v loňském roce.

 • Během pandemie uzavřel GameStop zhruba 13% svých poboček.

Co z toho bude: Nikdo nedokáže odhadnout, jestli se společnosti podaří svůj byznys otočit. Firma se plánuje přesunout na kompletní digitální prodej a postupně uzavřít většinu svých poboček.

Lukáš Ceplický:

Zpravidla se nové akcie za účelem získání hotovosti prodávají, pokud management věří, že jsou akcie buď plně oceněné nebo dokonce přehodnocené. Čím “dražší” firma je, tím méně podílu se musí majitelé vzdát, aby získali potřebný kapitál. Není žádné překvapení, že firma za tyto ceny prodává nové akcie a pravděpodobně je to i známka toho, že management věří, že současná hodnota akcií je vyšší než jejich skutečná vnitřní hodnota.

Zároveň se dá říct, že jelikož je $GME o 10% níž po oznámení zpráv, tak trh nevěří, že se firmě s novými penězi podaří vytvořit víc hodnoty, než jakou hodnotu mají samotné nově prodané akcie.

Asi pro nikoho z vás ale není překvapení, že trh považuje akcie $GME za přehodnocené, že?


4. Současná alokace našeho portfolia

 • Poslední změna: 26. 3. 2021

Na co se můžete těšit: Brzy na webových stránkách zveřejníme stránku, kde popíšeme do detailu naší investiční filosofii a celkový přístup, kterého se držíme, abychom si během života zajistili 10x zhodnocení na našem kapitálu.


5. Rychlý přehled ze světa

(fizkes)

„KKR & Co. zaplatí 3,37 miliardy dolarů za 20% podíl ve firmě Sempra Energy zahrnující infrastrukturní aktiva, včetně projektu zaměřeného na zkapalněný zemní plyn a mexické obnovitelné zdroje. Dohoda oceňuje Sempra Infrastructure Partners na přibližně 25,2 miliardy dolarů, včetně očekávaného dluhu souvisejícího s aktivy.”

„Zatímco Covid-19 pustošil širší americkou ekonomiku, největší američtí zaměstnavatelé více pracovních míst přidávali, než rušili. Celková zaměstnanost vzrostla přibližně o 370 000 osob ve firmách z indexz S&P 500.”

„Hotelový magnát z Marylandu a švýcarský miliardář učinili nabídku na akvizici Tribune Publishing Co., od níž se očekává, že bude upřednostňovat dohodu o převzetí, kterou již uzavřel s hedgeovým fondem Alden Global Capital LLC.”

„Republikánský senátor Roy Blunt z Missouri v neděli vyzval Bidenovu administrativu, aby snížila svůj plán infrastruktury na zhruba 615 miliard dolarů a zaměřila se na obnovu fyzické infrastruktury, jako jsou silnice a mosty.”

„General Motors představily v sobotu plně elektrické SUV Hummer, které po uvedení do prodeje v roce 2023 bude stát 110 000 dolarů. Vozidlo bude společníkem připravovaného pick-upu Hummer, který má být v prodeji letos na podzim.”

„Úřady Suezského průplavu uvedly, že v sobotu odstranily masivní dopravní zácpu, která nastala, když se zasekla obrovská kontejnerová loď Ever Given, čímž narušila celosvětový obchod.”

„Dohoda společnosti Pioneer Natural Resources Co. o koupi DoublePoint Energy v hodnotě 6,4 miliardy dolarů, která se uskutečnila tento týden, je poslední známkou obnoveného zájmu o menší břidlicové vrtaře, neboť ceny ropy se zotavují z loňských pandemických minim.”

„Swiggy získal v novém kole financování zhruba 800 milionů dolarů, sdělil v pondělí zaměstnancům indický startup zabývající se dodávkami potravin, jelikož se zdá, že poté, co startup snížil počet zaměstnanců, aby se v pandemii zorientoval, rozšíří své podnikání v jednotlivých čtvrtích země.”